2023–24 Copa del Rey

Appearance move to sidebar hide 2023–24 Copa del Rey
Tournament details
CountrySpain
Date11 October 2023 – 6 April 2024
Teams125
Final positions
ChampionsAthletic Bilbao (24th title)
Runner-upMallorca
Tournament statistics
Matches played126
Goals scored362 (2.87 per match)
Top goal scorer(s)Abdón
Anastasios Douvikas
Asier Villalibre
(6 goals each)

The 2023–24 Copa del Rey was the 122nd edition of the Copa del Rey (including two seasons where two rival editions were played). The winners were assured a place in the 2024–25 UEFA Europa League league stage. Both the winners and the runners-up qualified for the four-team 2024–25 Supercopa de España.

Real Madrid were the defending champions, having beaten Osasuna in the final of the previous edition, but were eliminated in the round of 16 by Atlético Madrid.

The final was held at Estadio de La Cartuja in Seville on 6 April 2024, between Athletic Bilbao and Mallorca. Following a 1–1 draw, Athletic Bilbao won the match 4–2 on penalties, securing a 24th Copa del Rey title and their first since 1984.

As across Spain, match times up to 28 October 2023 and from 27 March 2024 were CEST (UTC+2). Times on interim ("winter") days were CET (UTC+1). Matches played in the Canary Islands used the WET (UTC±00:00).

Schedule and format

In the summer of 2023, the RFEF released the calendar of the competition and confirmed the format of the previous season would remain.

Round Draw date Date Fixtures Clubs Format details
Preliminary round

27 September 2023

11–12 October 2023 10 120 → 110 New entries: Clubs qualified through the 2022–23 sixth tier.
Opponents seeding: Teams faced each other according to proximity criteria.
Local team seeding: Luck of the draw.
Knock-out tournament type: Single match.
First round 17 October 2023 31 October – 2 November 2023 55 110 → 55 New entries: All qualified teams except for the four participants in the Supercopa de España and champions of the 2022–23 Primera Federación.
Opponents seeding: Teams from lowest divisions face La Liga teams.
Local team seeding: Matches were played at home stadiums of teams in lower divisions.
Knock-out tournament type: Single match.
Second round 15 November 2023 22 November and 5–7 December 2023 28 56 → 28 New entries: 2022–23 Primera Federación champions entered at this stage.
Opponents seeding: Teams from lowest divisions faced La Liga teams.
Local team seeding: Matches were played at home stadiums of teams in lower divisions.
Knock-out tournament type: Single match.
Round of 32 12 December 2023 6–8 January 2024 16 32 → 16 New entries: Clubs participating in the Supercopa de España entered at this stage.
Opponents seeding: Teams from lowest divisions faced La Liga teams.
Local team seeding: Matches were played at home stadiums of teams in lower divisions.
Knock-out tournament type: Single match.
Round of 16 8 January 2024 16–18 January 2024 8 16 → 8 Opponents seeding: Teams from lowest divisions faced La Liga teams.
Local team seeding: Matches were played at home stadiums of teams in lower divisions.
Knock-out tournament type: Single match.
Quarter-finals 19 January 2024 23–25 January 2024 4 8 → 4 Opponents seeding: Luck of the draw.
Local team seeding: Matches were played at home stadiums of teams in lower divisions.
Knock-out tournament type: Single match.
Semi-finals 26 January 2024 6–7 February 2024 2 4 → 2 Opponents seeding: Luck of the draw.
Local team seeding: Luck of the draw.
Knock-out tournament type: Double match.
27–29 February 2024
Final 6 April 2024 1 2 → 1 Single match at La Cartuja, Seville. Both teams qualified for the 2024–25 Supercopa de España.
UEFA Europa League qualification: winners qualified for the 2024–25 UEFA Europa League league stage.
Notes

Qualified teams

The following teams qualified for the competition. Reserve teams were not allowed to enter.

La Liga
All 20 teams of the 2022–23 season
Segunda División
All 21 non-reserve teams of the 2022–23 season
Primera Federación
Top five non-reserve teams of the two groups of the 2022–23 season
Segunda Federación
Top five non-reserve teams of the five groups of the 2022–23 season
Tercera Federación
The best non-reserve teams plus the best seven non-reserve runners-up of each one of the eighteen groups of the 2022–23 season
Copa Federación
The four semi-finalists of the 2023 Copa Federación de España
Regional leagues
The best non-promoted teams of the twenty groups of the sixth tier in the 2022–23 season
Notes
  1. ^ a b c d Atlético Madrid, Barcelona, Osasuna and Real Madrid joined the tournament in the round of 32 as participants of the Supercopa de España.
  2. ^ Amorebieta joined the tournament in the second round as champions of the 2022–23 Primera Federación.

Preliminary round

Draw

Teams were divided into four groups according to geographical criteria.

Group 1 Group 2 Group 3 Group 4

Matches

Pradejón (6) v Atlético Lugones (6)
11 October 2023 Pradejón (6)1–2 Atlético Lugones (6) Pradejón
19:30 Report Stadium: Municipal
Attendance: 800
Referee: Berrade Aísa (Navarre)
Mijas-Las Lagunas (6) v Chiclana (6)
11 October 2023 Mijas-Las Lagunas (6)0–1 Chiclana (6) Mijas
20:00 Report Stadium: Juan Gambero Culebra
Ceuta 6 de Junio (6) v Buñol (6)
11 October 2023 Ceuta 6 de Junio (6)0–3 Buñol (6) Ceuta
21:00 Report Stadium: José Martínez Pirri
Hernán Cortés (6) v Sauzal (6)
12 October 2023 Hernán Cortés (6) 3–1Sauzal (6)Don Benito
12:00 Report Stadium: Municipal
Turégano (6) v Santurtzi (6)
12 October 2023 Turégano (6) 3–1Santurtzi (6)Turégano
16:30 Report Stadium: El Burgo
Tardienta (6) v Zirauki (7)
12 October 2023 Tardienta (6) 2–1Zirauki (7)Tardienta
17:00 Report Stadium: Santa Quiteria
Attendance: 725
Referee: Martínez Alonso
Rubí (6) v Rotlet Molinar (6)
12 October 2023 Rubí (6) 0–0 (a.e.t.)
(4–2 p)
Rotlet Molinar (6)Rubí
17:00 Report Stadium: Can Rosés
Referee: Mihaita Marius Haghiac
Penalties
Monte (6) v Boiro (6)
12 October 2023 Monte (6)0–1 Boiro (6) Santander
17:30 Report Stadium: Monte 1
Melilla CD (6) v Deportivo Murcia (7)
12 October 2023 Melilla CD (6)1–3 Deportivo Murcia (7) Melilla
17:30 Report Stadium: La Espiguera
Quintanar (6) v Unión Zona Norte (6)
12 October 2023 Quintanar (6) 1–0Unión Zona Norte (6)Quintanar de la Orden
17:30 Report Stadium: Los Molinos

First round

The first round was played by 110 of the 115 qualified teams, with the exceptions being the four participants of the 2023–24 Supercopa de España, and the Primera RFEF champions. The ten winners from the previous preliminary round were paired with ten teams from La Liga. The four Copa Federación semi-finalists were drawn with the other four teams from La Liga, and the last two La Liga teams were drawn with two teams from the Tercera RFEF. The last six teams from the Tercera RFEF were paired with six teams from the Segunda División. The last fourteen teams from Segunda División were paired with fourteen teams from the Segunda RFEF. Then, eighteen teams from the Segunda RFEF were paired with the eighteen teams from the Primera RFEF. Finally, two teams from Segunda RFEF were paired each other.

A total of 55 matches were played between 31 October and 2 November 2023, as well as two postponed matches on 8 and 14 November, respectively.

Draw

The draw for the first round was held on 17 October 2023. Teams were divided into seven pots.

Pot 1
16 teams of La Liga
Pot 2
20 teams of Segunda División
Pot 3
18 teams of Primera Federación
Pot 4
34 teams of Segunda Federación
Pot 5
8 teams of Tercera Federación
Pot 6
4 teams qualified through the Copa Federación
Pot 7
10 winners of the preliminary round

Matches

Mensajero (4) v Espanyol (2)
31 October 2023 Mensajero (4)0–2 Espanyol (2) Santa Cruz
19:00 WET Report Stadium: Silvestre Carrillo
Referee: Manuel Jesús Orellana Cid
Varea (5) v Levante (2)
31 October 2023 Varea (5)0–3 Levante (2) Logroño
20:00 Report Stadium: Las Gaunas
Referee: Jon Ander González Esteban
Cacereño (4) v Castellón (3)
31 October 2023 Cacereño (4)2–3 (a.e.t.) Castellón (3) Cáceres
20:45 Report Stadium: Príncipe Felipe
Attendance: 2,389
Referee: Daniel Palencia Caballero
Talavera de la Reina (4) v Almería (1)
31 October 2023 Talavera de la Reina (4)0–2 Almería (1) Talavera de la Reina
21:00 Report Stadium: El Prado
Attendance: 3,118
Referee: Mateo Busquets Ferrer
Manacor (5) v Las Palmas (1)
31 October 2023 Manacor (5)0–3 Las Palmas (1) Manacor
21:00 Report Stadium: Na Capellera
Attendance: 2,600
Referee: Jorge Figueroa Vázquez
Lorca Deportiva (5) v Eibar (2)
31 October 2023 Lorca Deportiva (5)0–4 Eibar (2) Lorca
21:00 Report Stadium: Francisco Artés Carrasco
Referee: Iván Caparrós Hernández
Atlético Lugones (6) v Rayo Vallecano (1)
1 November 2023 Atlético Lugones (6)0–6 Rayo Vallecano (1) Lugones
12:00 Report Stadium: Santa Bárbara
Attendance: 1,800
Referee: Alejandro Muñiz Ruiz
San Roque Lepe (4) v Girona (1)
1 November 2023 San Roque Lepe (4)1–2 Girona (1) Lepe
12:00 Report Stadium: Ciudad de Lepe
Attendance: 3,000
Referee: Francisco José Hernández Maeso
Badalona Futur (4) v Cádiz (1)
1 November 2023 Badalona Futur (4)0–0 (a.e.t.)
(2–4 p)
Cádiz (1) Vic
12:00 Report Stadium: Estadi ZEM Hipòlit Planàs
Attendance: 3,770
Referee: Miguel Ángel Ortiz Arias
Penalties
Azuaga (5) v Cartagena (2)
1 November 2023 Azuaga (5)0–0 (a.e.t.)
(2–3 p)
Cartagena (2) Azuaga
12:00 Report Stadium: Municipal
Referee: Dámaso Arcediano Monescillo
Penalties
Peña Deportiva (4) v Valladolid (2)
1 November 2023 Peña Deportiva (4)1–5 Valladolid (2) Santa Eulària
12:00 Report Stadium: Estadio Municipal
Attendance: 2,000
Referee: Rubén Ávalos Barrera
Navalcarnero (4) v Alcorcón (2)
1 November 2023 Navalcarnero (4)0–1 Alcorcón (2) Navalcarnero
12:00 Report Stadium: Mariano González
Referee: Luis Mario Milla Alvendiz
Llerenense (4) v Leganés (2)
1 November 2023 Llerenense (4)0–2 Leganés (2) Don Benito
12:00 Report Stadium: Vicente Sanz
Referee: Óliver de la Fuente Ramos
Compostela (4) v Tenerife (2)
1 November 2023 Compostela (4)0–1 Tenerife (2) Santiago de Compostela
12:00 Report Stadium: San Lázaro
Attendance: 2,503
Referee: Germán Cid Camacho
Náxara (4) v Melilla (3)
1 November 2023 Náxara (4)1–2 Melilla (3) Nájera
12:00 Report Stadium: La Salera
Attendance: 1,114
Referee: Pablo Monterrubio Torres
Barbastro (4) v Ponferradina (3)
1 November 2023 Barbastro (4) 1–0Ponferradina (3)Barbastro
12:00 Report Stadium: Municipal de Deportes
Referee: Pol Gòdia Solé
UCAM Murcia (4) v Linares (3)
1 November 2023 UCAM Murcia (4)0–0 (a.e.t.)
(6–7 p)
Linares (3) Murcia
12:00 Report Stadium: La Condomina
Attendance: 1,460
Referee: David Cambronero González
Penalties
Quintanar (6) v Sevilla (1)
1 November 2023 Quintanar (6)0–3 Sevilla (1) Quintanar de la Orden
15:30 Report Stadium: Alfonso Viller García
Attendance: 4,500
Referee: Juan Martínez Munuera
Turégano (6) v Celta Vigo (1)
1 November 2023 Turégano (6)0–4 Celta Vigo (1) Segovia
15:30 Report Stadium: La Albuera
Attendance: 2,200
Referee: Mario Melero López
Atlético Astorga (5) v Andorra (2)
1 November 2023 Atlético Astorga (5) 1–0Andorra (2)Astorga
16:00 Report Stadium: La Eragudina
Attendance: 1,000
Referee: Álvaro Moreno Aragón
Valle de Egüés (4) v Teruel (3)
1 November 2023 Valle de Egüés (4) 1–0 (a.e.t.)Teruel (3)Aranguren
16:00 Report Stadium: Estadio Valle Araguren
Referee: Fernando Román Román
Atlético Antoniano (4) v Lugo (3)
1 November 2023 Atlético Antoniano (4)0–1 Lugo (3) Lebrija
16:00 Report Stadium: Municipal de Lebrija
Referee: Álvaro Rodríguez Recio
Jaén (5) v Eldense (2)
1 November 2023 Jaén (5)2–3 Eldense (2) Jaén
16:30 Report Stadium: Nuevo La Victoria
Attendance: 12,569
Referee: Rafael Sánchez López
Avilés (4) v Arenteiro (3)
1 November 2023 Avilés (4)0–1 Arenteiro (3) Avilés
16:30 Report Stadium: Román Suárez Puerta
Attendance: 1,243
Referee: José Alberto Pardeiro Puente
Covadonga (4) v Deportivo La Coruña (3)
1 November 2023 Covadonga (4)1–3 (a.e.t.) Deportivo La Coruña (3) Langreo
17:00 Report Stadium: Estadio Ganzábal
Attendance: 2,500
Referee: Imanol Irurtzun Artola
Ursaria (4) v Cayón (4)
1 November 2023 Ursaria (4)1–2 Cayón (4) Cobeña
17:00 Report Stadium: La Dehesa
Attendance: 300
Referee: Fernando Moreno Osuna
Guijuelo (4) v Sporting Gijón (2)
1 November 2023 Guijuelo (4)0–3 Sporting Gijón (2) Guijuelo
17:30 Report Stadium: Estadio Municipal
Referee: José Antonio López Toca
Zamora (4) v Racing Santander (2)
1 November 2023 Zamora (4) 2–2 (a.e.t.)
(4–3 p)
Racing Santander (2)Zamora
17:30 Report Stadium: Ruta de la Plata
Attendance: 3,405
Referee: Miguel González Díaz
Penalties
Manchego (4) v Antequera (3)
1 November 2023 Manchego (4)1–3 Antequera (3) Ciudad Real
17:30 Report Stadium: Rey Juan Carlos I
Referee: Jorge Díaz Escudero
Arandina (4) v Murcia (3)
1 November 2023 Arandina (4) 1–0Murcia (3)Aranda de Duero
17:30 Report Stadium: El Montecillo
Referee: Guillermo Conejero Sánchez
Terrassa (4) v Albacete (2)
1 November 2023 Terrassa (4) 1–0Albacete (2)Terrassa
18:00 Report Stadium: Estadi Olímpic
Referee: Andrés Fuentes Molina
Utebo (4) v Mirandés (2)
1 November 2023 Utebo (4)1–2 (a.e.t.) Mirandés (2) Utebo
18:00 Report Stadium: Santa Ana
Referee: Adrián Cordero Vega
Europa (4) v Elche (2)
1 November 2023 Europa (4)0–2 Elche (2) Barcelona
18:00 Report Stadium: Nou Sardenya
Attendance: 4,032
Referee: Salvador Lax Franco
Barakaldo (4) v Málaga (3)
1 November 2023 Barakaldo (4)0–0 (a.e.t.)
(2–4 p)
Málaga (3) Barakaldo
18:00 Report Stadium: Lasesarre
Attendance: 7,600
Referee: Manuel Pozueta Rodríguez
Penalties
Tudelano (4) v Recreativo Huelva (3)
1 November 2023 Tudelano (4) 1–0 (a.e.t.)Recreativo Huelva (3)Tudela
18:00 Report Stadium: Ciudad de Tudela
Referee: Sergio Usón Rosel
Gernika (4) v Unionistas (3)
1 November 2023 Gernika (4)0–2 Unionistas (3) Gernika
18:00 Report Stadium: Urbieta
Referee: Alejandro Morilla Turrión
Yeclano (4) v Atlético Sanluqueño (3)
1 November 2023 Yeclano (4) 2–0 (a.e.t.)Atlético Sanluqueño (3)Yecla
18:00 Report Stadium: La Constitución
Referee: Francisco José Ortega Herrera
Orihuela (4) v Gimnàstic (3)
1 November 2023 Orihuela (4) 0–0 (a.e.t.)
(6–5 p)
Gimnàstic (3)Orihuela
18:00 Report Stadium: Los Arcos
Referee: Juan Antonio Manrique Antequera
Penalties
Tardienta (6) v Getafe (1)
1 November 2023 Tardienta (6)0–12 Getafe (1) Huesca
18:30 Report Stadium: El Alcoraz
Attendance: 1,200
Referee: Víctor García Verdura
Buñol (6) v Real Sociedad (1)
1 November 2023 Buñol (6)0–1 Real Sociedad (1) Requena
18:30 Report Stadium: Tomás Berlanga
Attendance: 4,000
Referee: Guillermo Cuadra Fernández
Boiro (6) v Mallorca (1)
1 November 2023 Boiro (6)0–4 Mallorca (1) Boiro
18:30 Report Stadium: Barraña
Referee: Javier Alberola Rojas
Águilas (4) v Huesca (2)
1 November 2023 Águilas (4)0–1 Huesca (2) Águilas
19:00 Report Stadium: El Rubial
Referee: Saúl Ais Reig
Andratx (4) v Tarazona (3)
1 November 2023 Andratx (4) 3–2 (a.e.t.)Tarazona (3)Andratx
19:30 Report Stadium: Sa Plana
Attendance: 1,200
Referee: Sergiu Claudiu Muresan
Marbella (4) v Racing Ferrol (2)
1 November 2023 Marbella (4)1–3 (a.e.t.) Racing Ferrol (2) Marbella
20:00 Report Stadium: Estadio Municipal de Marbella
Attendance: 1,000
Referee: Daniel Jesús Trujillo Suárez
Manresa (4) v Oviedo (2)
1 November 2023 Manresa (4)1–2 (a.e.t.) Oviedo (2) Manresa
20:00 Report Stadium: Nou Estadi Municipal Congost
Attendance: 3,117
Referee: Iosu Galech Apezteguía
Hernán Cortés (6) v Real Betis (1)
1 November 2023 Hernán Cortés (6)1–12 Real Betis (1) Almendralejo
20:30 Report Stadium: Francisco de la Hera
Attendance: 11,580
Referee: Isidro Díaz de Mera Escuderos
Rubí (6) v Athletic Bilbao (1)
1 November 2023 Rubí (6)1–2 Athletic Bilbao (1) Rubí
21:30 Report Stadium: Can Rosés
Attendance: 4,000
Referee: César Soto Grado
Chiclana (6) v Villarreal (1)
2 November 2023 Chiclana (6)0–5 Villarreal (1) Chiclana de la Frontera
19:00 Report Stadium: Estadio Municipal
Attendance: 5,520
Referee: Juan Luis Pulido Santana
Arosa (5) v Granada (1)
2 November 2023 Arosa (5) 3–0 (awd.)Granada (1)Vilagarcía de Arousa
19:00 Report Stadium: A Lomba
Attendance: 3,100
Referee: Ricardo de Burgos Bengoetxea
UD Logroñés (4) v Valencia (1)
2 November 2023 UD Logroñés (4)0–2 Valencia (1) Logroño
20:00 Report Stadium: Las Gaunas
Attendance: 8,010
Referee: Javier Iglesias Villanueva
Hércules (4) v Burgos (2)
2 November 2023 Hércules (4)1–2 Burgos (2) Alicante
20:30 Report Stadium: José Rico Pérez
Attendance: 8,567
Referee: Raúl Martín González Francés
Villanovense (4) v Ibiza (3)
2 November 2023 Villanovense (4) 2–1Ibiza (3)Villanueva de la Serena
20:30 Report Stadium: Estadio Romero Cuerda
Referee: Abraham Domínguez Cervantes
Deportivo Murcia (7) v Alavés (1)
2 November 2023 Deportivo Murcia (7)0–10 Alavés (1) Murcia
21:00 Report Stadium: Nueva Condomina
Attendance: 2,500
Referee: José Luis Munuera Montero
Gimnástica Segoviana (4) v Sestao River (3)
8 November 2023 Gimnástica Segoviana (4)3–4 (a.e.t.) Sestao River (3) Segovia
18:00 Report Stadium: La Albuera
Attendance: 6,000
Referee: Alexandre Alemán Pérez
Atzeneta (5) v Zaragoza (2)
14 November 2023 Atzeneta (5) 2–1Zaragoza (2)Ontinyent
20:00 Report Stadium: El Clariano
Attendance: 2,100
Referee: José Luis Guzmán Mansilla
Notes
  1. ^ Varea did not play the match in their main stadium Municipal de Varea, Varea, as it did not meet the broadcasting requirements.
  2. ^ Llerenense did not play the match in their main stadium Fernando Robina, Llerena, as it did not meet the broadcasting requirements.
  3. ^ Turégano did not play the match in their main stadium El Burgo, Turégano, as it did not meet the broadcasting requirements.
  4. ^ Valle de Egüés did not play the match in their main stadium Sarriguren, Egüés, as it did not meet the broadcasting requirements.
  5. ^ Covadonga did not play the match in their main stadium Juan Antonio Álvarez Rabanal, Oviedo, as it did not meet the broadcasting requirements.
  6. ^ Tardienta did not play the match in their main stadium Santa Quiteria, Tardienta, as it did not meet the broadcasting requirements.
  7. ^ Buñol did not play the match in their main stadium Beltrán Báguena, Buñol, as it did not meet the broadcasting requirements.
  8. ^ Hernán Cortés did not play the match in their main stadium Municipal, Hernán Cortés, Don Benito, as it did not meet the broadcasting requirements.
  9. ^ Arosa were awarded a 3–0 win after Granada fielded ineligible player Adri López during the match. Granada originally won the match 3–0.
  10. ^ Deportivo Murcia did not play the match in their main stadium Campo Municipal José Manuel Aroca, as it did not meet the broadcasting requirements.
  11. ^ Atzeneta did not play the match in their main stadium El Regit, Atzeneta, as it did not meet the broadcasting requirements.

Second round

The second round was played by 56 teams, with the four participants of the 2023–24 Supercopa de España having a bye. The Primera RFEF champions entered in this round. The three Tercera RFEF teams were paired with three teams from La Liga. The eleven Segunda RFEF teams were drawn with eleven teams from La Liga, and the last La Liga team were drawn with one team from the Primera RFEF. The last nine teams from the Primera RFEF were paired with nine teams from the Segunda División. Finally, eight teams from Segunda División were paired each other.

A total of 28 matches were played between 22 November and 7 December 2023.

Draw

The draw for the second round was held on 15 November 2023. Teams were divided into five pots.

Pot 1
15 teams of La Liga
Pot 2
17 teams of Segunda División
Pot 3
10 teams of Primera Federación
Pot 4
11 teams of Segunda Federación
Pot 5
3 teams of Tercera Federación

Matches

Zamora (4) v Villarreal (1)
22 November 2023 Zamora (4)1–2 (a.e.t.) Villarreal (1) Zamora
21:00 Report Stadium: Ruta de la Plata
Attendance: 4,600
Referee: Miguel Ángel Ortiz Arias
Atzeneta (5) v Getafe (1)
5 December 2023 Atzeneta (5)1–2 Getafe (1) Ontinyent
19:00 Report Stadium: El Clariano
Attendance: 5,000
Referee: José Luis Munuera Montero
Arosa (5) v Valencia (1)
5 December 2023 Arosa (5)0–1 Valencia (1) Vilagarcía de Arousa
21:00 Report Stadium: A Lomba
Attendance: 4,253
Referee: Isidro Díaz de Mera Escuderos
Espanyol (2) v Valladolid (2)
5 December 2023 Espanyol (2) 3–1Valladolid (2)Cornellà de Llobregat
21:00 Report Stadium: Stage Front Stadium
Attendance: 15,464
Referee: Salvador Lax Franco
Castellón (3) v Oviedo (2)
5 December 2023 Castellón (3) 2–1Oviedo (2)Castellón de la Plana
21:00 Report Stadium: Nou Estadi Castàlia
Attendance: 11,258
Referee: Óliver de la Fuente Ramos
Barbastro (4) v Almería (1)
6 December 2023 Barbastro (4) 1–0Almería (1)Barbastro
12:00 Report Stadium: Municipal de Deportes
Attendance: 3,000
Referee: Víctor García Verdura
Yeclano (4) v Rayo Vallecano (1)
6 December 2023 Yeclano (4)0–2 Rayo Vallecano (1) Yecla
12:00 Report Stadium: La Constitución
Attendance: 4,700
Referee: Mario Melero López
Antequera (3) v Huesca (2)
6 December 2023 Antequera (3)0–2 Huesca (2) Antequera
12:00 Report Stadium: El Maulí
Attendance: 2,590
Referee: Dámaso Arcediano Monescillo
Deportivo La Coruña (3) v Tenerife (2)
6 December 2023 Deportivo La Coruña (3)2–3 (a.e.t.) Tenerife (2) A Coruña
12:00 Report Stadium: Riazor
Attendance: 18,549
Referee: Luis Mario Milla Alvéndiz
Alcorcón (2) v Cartagena (2)
6 December 2023 Alcorcón (2)0–0 (a.e.t.)
(4–5 p)
Cartagena (2) Alcorcón
12:00 Report Stadium: Santo Domingo
Referee: Andrés Fuentes Molina
Penalties
Terrassa (4) v Alavés (1)
6 December 2023 Terrassa (4)0–1 Alavés (1) Terrassa
16:00 Report Stadium: Estadi Olímpic
Attendance: 7,000
Referee: Jesús Gil Manzano
Andratx (4) v Real Sociedad (1)
6 December 2023 Andratx (4)0–1 Real Sociedad (1) Andratx
16:00 Report Stadium: Sa Plana
Attendance: 1,233
Referee: José María Sánchez Martínez
Arenteiro (3) v Burgos (2)
6 December 2023 Arenteiro (3)1–3 Burgos (2) O Carballiño
16:00 Report Stadium: Espiñedo
Referee: José Antonio López Toca
Unionistas (3) v Sporting Gijón (2)
6 December 2023 Unionistas (3) 2–0Sporting Gijón (2)Salamanca
16:00 Report Stadium: Reina Sofía
Attendance: 4,896
Referee: Adrián Cordero Vega
Málaga (3) v Eldense (2)
6 December 2023 Málaga (3) 1–0Eldense (2)Málaga
17:00 Report Stadium: La Rosaleda
Attendance: 12,720
Referee: Iosu Galech Apezteguía
Villanovense (4) v Real Betis (1)
6 December 2023 Villanovense (4)1–2 Real Betis (1) Villanueva de la Serena
19:00 Report Stadium: Estadio Romero Cuerda
Attendance: 8,000
Referee: Javier Alberola Rojas
Valle de Egüés (4) v Mallorca (1)
6 December 2023 Valle de Egüés (4)0–3 Mallorca (1) Aranguren
19:00 Report Stadium: Estadio Valle Araguren
Attendance: 1,400
Referee: Ricardo de Burgos Bengoetxea
Lugo (3) v Mirandés (2)
6 December 2023 Lugo (3) 2–0Mirandés (2)Lugo
19:00 Report Stadium: Anxo Carro
Referee: Alejandro Quintero González
Levante (2) v Amorebieta (2)
6 December 2023 Levante (2)0–1 Amorebieta (2) Valencia
19:00 Report Stadium: Ciutat de València
Attendance: 11,216
Referee: Miguel Sesma Espinosa
Atlético Astorga (5) v Sevilla (1)
6 December 2023 Atlético Astorga (5)0–2 Sevilla (1) Astorga
21:00 Report Stadium: La Eragudina
Attendance: 2,050
Referee: Alejandro Muñiz Ruiz
Tudelano (4) v Las Palmas (1)
6 December 2023 Tudelano (4)1–2 (a.e.t.) Las Palmas (1) Tudela
21:00 Report Stadium: Ciudad de Tudela
Referee: Juan Martínez Munuera
Arandina (4) v Cádiz (1)
7 December 2023 Arandina (4) 2–1Cádiz (1)Aranda de Duero
19:00 Report Stadium: El Montecillo
Referee: Francisco José Hernández Maeso
Linares (3) v Elche (2)
7 December 2023 Linares (3)1–3 Elche (2) Linares
20:00 Report Stadium: Linarejos
Referee: Germán Cid Camacho
Racing Ferrol (2) v Leganés (2)
7 December 2023 Racing Ferrol (2) 1–0Leganés (2)Ferrol
20:00 Report Stadium: A Malata
Referee: Rubén Ávalos Barrera
Melilla (3) v Eibar (2)
7 December 2023 Melilla (3)1–1 (a.e.t.)
(1–4 p)
Eibar (2) Melilla
20:00 Report Stadium: Álvarez Claro
Referee: José Luis Guzmán Mansilla
Penalties
Orihuela (4) v Girona (1)
7 December 2023 Orihuela (4)2–5 Girona (1) Orihuela
21:00 Report Stadium: Los Arcos
Attendance: 7,000
Referee: Mateo Busquets Ferrer
Cayón (4) v Athletic Bilbao (1)
7 December 2023 Cayón (4)0–3 Athletic Bilbao (1) Santander
21:00 Report Stadium: Campos de Sport de El Sardinero
Attendance: 12,295
Referee: Javier Iglesias Villanueva
Sestao River (3) v Celta Vigo (1)
7 December 2023 Sestao River (3)1–2 Celta Vigo (1) Sestao
21:00 Report Stadium: Las Llanas
Attendance: 3,365
Referee: Pablo González Fuertes
Notes
  1. ^ Atzeneta did not play the match in their main stadium El Regit, Atzeneta, as it did not meet the broadcasting requirements.
  2. ^ Valle de Egüés did not play the match in their main stadium Sarriguren, Egüés, as it did not meet the broadcasting requirements.
  3. ^ Cayón did not play the match in their main stadium Fernando Astobiza, Cayón, as it did not meet the broadcasting requirements.

Round of 32

Draw

The draw for the round of 32 was held on 12 December 2023 in the RFEF headquarters in Las Rozas. The four participant teams of the 2023–24 Supercopa de España were drawn with the teams from the lowest category. The remaining teams from the lowest categories faced the rest of La Liga teams. Matches were played at stadiums of lower-ranked teams.

A total of sixteen matches were played between 6 and 8 January 2024.

Pot 1
4 participants in 2023–24 Supercopa de España
Pot 2
13 teams of La Liga
Pot 3
9 teams of Segunda División
Pot 4
4 teams of Primera Federación
Pot 5
2 teams of Segunda Federación

Matches

Lugo (3) v Atlético Madrid (1)
6 January 2024 Lugo (3)1–3 Atlético Madrid (1) Lugo
16:00 Report Stadium: Anxo Carro
Attendance: 8,168
Referee: Pablo González Fuertes
Espanyol (2) v Getafe (1)
6 January 2024 Espanyol (2)0–1 Getafe (1) Cornellà de Llobregat
17:00 Report Stadium: Stage Front Stadium
Attendance: 15,197
Referee: Mario Melero López
Elche (2) v Girona (1)
6 January 2024 Elche (2)0–2 Girona (1) Elche
18:00 Report Stadium: Martínez Valero
Attendance: 15,518
Referee: Javier Alberola Rojas
Huesca (2) v Rayo Vallecano (1)
6 January 2024 Huesca (2)0–2 (a.e.t.) Rayo Vallecano (1) Huesca
19:00 Report Stadium: El Alcoraz
Attendance: 2,629
Referee: César Soto Grado
Alavés (1) v Real Betis (1)
6 January 2024 Alavés (1) 1–0Real Betis (1)Vitoria-Gasteiz
20:00 Report Stadium: Mendizorrotza
Attendance: 13,567
Referee: Javier Iglesias Villanueva
Arandina (4) v Real Madrid (1)
6 January 2024 Arandina (4)1–3 Real Madrid (1) Aranda de Duero
21:30 Report Stadium: Juan Carlos Higuero
Attendance: 10,000
Referee: Víctor García Verdura
Amorebieta (2) v Celta Vigo (1)
7 January 2024 Amorebieta (2)2–4 Celta Vigo (1) Lezama
12:00 Report Stadium: Instalaciones de Lezama Campo 2
Attendance: 1,300
Referee: José Luis Munuera Montero
Burgos (2) v Mallorca (1)
7 January 2024 Burgos (2)0–3 Mallorca (1) Burgos
12:00 Report Stadium: El Plantío
Attendance: 10,653
Referee: Isidro Díaz de Mera Escuderos
Castellón (3) v Osasuna (1)
7 January 2024 Castellón (3)0–1 (a.e.t.) Osasuna (1) Castellón de la Plana
16:00 Report Stadium: Nou Estadi Castàlia
Attendance: 14,182
Referee: José María Sánchez Martínez
Racing Ferrol (2) v Sevilla (1)
7 January 2024 Racing Ferrol (2)1–2 Sevilla (1) Ferrol
16:00 Report Stadium: A Malata
Attendance: 11,011
Referee: Guillermo Cuadra Fernández
Eibar (2) v Athletic Bilbao (1)
7 January 2024 Eibar (2)0–3 Athletic Bilbao (1) Eibar
19:00 Report Stadium: Ipurua
Attendance: 7,499
Referee: Alejandro Hernández Hernández
Cartagena (2) v Valencia (1)
7 January 2024 Cartagena (2)1–2 (a.e.t.) Valencia (1) Cartagena
19:00 Report Stadium: Cartagonova
Attendance: 8,000
Referee: Jorge Figueroa Vázquez
Barbastro (4) v Barcelona (1)
7 January 2024 Barbastro (4)2–3 Barcelona (1) Barbastro
21:00 Report Stadium: Municipal de Deportes
Attendance: 5,600
Referee: Juan Luis Pulido Santana
Málaga (3) v Real Sociedad (1)
7 January 2024 Málaga (3)0–1 Real Sociedad (1) Málaga
21:00 Report Stadium: La Rosaleda
Attendance: 22,111
Referee: Jesús Gil Manzano
Tenerife (2) v Las Palmas (1)
7 January 2024 Tenerife (2) 2–0Las Palmas (1)Santa Cruz de Tenerife
20:00 WET Report Stadium: Heliodoro Rodríguez López
Attendance: 21,417
Referee: Ricardo de Burgos Bengoetxea
Unionistas (3) v Villarreal (1)
8 January 2024 Unionistas (3) 1–1 (a.e.t.)
(7–6 p)
Villarreal (1)Salamanca
16:30 Report Stadium: Reina Sofía
Attendance: 5,710
Referee: Mateo Busquets Ferrer
Penalties
Notes
  1. ^ The match was originally played on 7 January 2024, but was suspended and postponed until the following day at the beginning of extra time due to lighting problems in the stadium.

Round of 16

Draw

The draw for the round of 16 was held on 8 January 2024 in the RFEF headquarters in Las Rozas. The qualified teams were split up into three groups based on their division in the 2023–24 season. When possible, matches were played at the stadiums of the lower-ranked teams, otherwise the first team drawn played at home.

A total of eight matches were played between 16 and 18 January 2024.

Pot 1
14 teams of La Liga
Pot 2
1 team of Segunda División
Pot 3
1 team of Primera Federación

Matches

Getafe (1) v Sevilla (1)
16 January 2024 Getafe (1)1–3 Sevilla (1) Getafe
20:00 Report Stadium: Coliseum
Attendance: 12,581
Referee: Alejandro Muñiz Ruiz
Athletic Bilbao (1) v Alavés (1)
16 January 2024 Athletic Bilbao (1) 2–0Alavés (1)Bilbao
21:00 Report Stadium: San Mamés
Attendance: 45,233
Referee: César Soto Grado
Tenerife (2) v Mallorca (1)
16 January 2024 Tenerife (2)0–1 (a.e.t.) Mallorca (1) Santa Cruz de Tenerife
20:00 WET Report Stadium: Heliodoro Rodríguez López
Attendance: 20,176
Referee: Mario Melero López
Valencia (1) v Celta Vigo (1)
17 January 2024 Valencia (1)1–3 Celta Vigo (1) Valencia
20:00 Report Stadium: Mestalla
Attendance: 44,456
Referee: Ricardo de Burgos Bengoetxea
Osasuna (1) v Real Sociedad (1)
17 January 2024 Osasuna (1)0–2 Real Sociedad (1) Pamplona
21:00 Report Stadium: El Sadar
Attendance: 21,116
Referee: Alejandro Hernández Hernández
Girona (1) v Rayo Vallecano (1)
17 January 2024 Girona (1) 3–1Rayo Vallecano (1)Girona
21:30 Report Stadium: Montilivi
Attendance: 7,911
Referee: Jorge Figueroa Vázquez
Unionistas (3) v Barcelona (1)
18 January 2024 Unionistas (3)1–3 Barcelona (1) Salamanca
19:30 Report Stadium: Reina Sofía
Attendance: 6,246
Referee: Francisco José Hernández Maeso
Atlético Madrid (1) v Real Madrid (1)
18 January 2024 Atlético Madrid (1) 4–2 (a.e.t.)Real Madrid (1)Madrid
21:30 Report Stadium: Metropolitano
Attendance: 67,623
Referee: Guillermo Cuadra Fernández

Quarter-finals

Draw

The draw for the quarter-finals was held on 19 January 2024, 13:00 UTC+1 CET, in the RFEF headquarters in Las Rozas. As there were no remaining teams from the lower divisions, home teams were determined by luck of the draw.

A total of four matches were played between 23 and 25 January 2024.

Pot 1
8 teams of La Liga

Matches

Celta Vigo (1) v Real Sociedad (1)
23 January 2024 Celta Vigo (1)1–2 Real Sociedad (1) Vigo
21:30 Report Stadium: Balaídos
Attendance: 20,903
Referee: César Soto Grado
Mallorca (1) v Girona (1)
24 January 2024 Mallorca (1) 3–2Girona (1)Palma
19:30 Report Stadium: Estadi Mallorca Son Moix
Attendance: 19,950
Referee: José Luis Munuera Montero
Athletic Bilbao (1) v Barcelona (1)
24 January 2024 Athletic Bilbao (1) 4–2 (a.e.t.)Barcelona (1)Bilbao
21:30 Report Stadium: San Mamés
Attendance: 50,403
Referee: José María Sánchez Martínez
Atlético Madrid (1) v Sevilla (1)
25 January 2024 Atlético Madrid (1) 1–0Sevilla (1)Madrid
21:00 Report Stadium: Metropolitano
Attendance: 60,169
Referee: Jesús Gil Manzano

Semi-finals

Draw

The draw for the semi-finals was held on 26 January 2024, 13:00 UTC+1 CET, in the RFEF headquarters in Las Rozas.

First leg matches were played on 6 and 7 February, and second leg matches were played between 27 and 29 February 2024.

Qualified teams
4 teams of La Liga

Summary

Team 1 Agg.Tooltip Aggregate score Team 2 1st leg 2nd leg
Mallorca (1) 1–1 (5–4 p) Real Sociedad (1) 0–0 1–1 (a.e.t.)
Atlético Madrid (1) 0–4 Athletic Bilbao (1) 0–1 0–3

Matches

6 February 202421:00
Mallorca0–0Real Sociedad
Report
Estadi Mallorca Son Moix, PalmaAttendance: 22,051Referee: Alejandro Muñiz Ruiz 27 February 202421:30
Real Sociedad1–1 (a.e.t.)Mallorca
Report
Penalties
4–5
Anoeta, San SebastiánAttendance: 35,781Referee: Jesús Gil Manzano

1–1 on aggregate. Mallorca won 5–4 on penalties.

7 February 202421:30
Atlético Madrid0–1Athletic Bilbao
Report
Metropolitano, MadridAttendance: 65,029Referee: Alejandro Hernández Hernández 29 February 202421:30
Athletic Bilbao3–0Atlético Madrid
Report
San Mamés, BilbaoAttendance: 52,061Referee: Juan Martínez Munuera

Athletic Bilbao won 4–0 on aggregate.

Final

6 April 2024 (2024-04-06)22:00 CEST
Athletic Bilbao1–1 (a.e.t.)Mallorca
Report
Penalties
4–2
La Cartuja, SevilleAttendance: 57,619Referee: José Luis Munuera Montero

Top scorers

Rank Player Club Goals
1 Spain Abdón Mallorca 6
Greece Anastasios Douvikas Celta Vigo
Spain Asier Villalibre Athletic Bilbao
4 Uruguay Cristhian Stuani Girona 5
5 Canada Cyle Larin Mallorca 4
Brazil Willian José Real Betis
7 Spain Xeber Alkain Alavés 3
Puerto Rico Leandro Antonetti Lugo
Netherlands Memphis Depay Atlético Madrid
Morocco Abde Ezzalzouli Real Betis
Colombia Radamel Falcao Rayo Vallecano
Spain Jon Karrikaburu Alavés
Spain Kike Hernán Cortés
Spain Juanmi Latasa Getafe
Spain Víctor Meseguer Valladolid
Spain Óscar Getafe
Spain Mikel Oyarzabal Real Sociedad
Spain Alfred Planas Unionistas
Spain Rodri Real Betis
Spain Manu Trigueros Villarreal
Spain Nico Williams Athletic Bilbao

References

  1. ^ "LaLiga 2023-24 fixtures: opening weekend, El Clásico..." Diario AS. 22 June 2023.
  2. ^ "Así queda el calendario de partidos de la 2023–2024: LaLiga, Copa del Rey, Champions League y Europa League" (in Spanish). Relevo. 27 June 2023. Retrieved 19 September 2023.
  3. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t "La Copa del Rey ya conoce a los 20 equipos modestos que jugarán la previa" (in Spanish). Marca. 4 September 2023. Retrieved 15 September 2023.
  4. ^ "Licencia para soñar. Conoce los emparejamientos de la eliminatoria previa de la Copa de S.M. el Rey" (in Spanish). RFEF. 27 September 2023.
  5. ^ "CAMPEONATO DE ESPAÑA / COPA DE S.M. EL REY Sorteo Primera Eliminatoria" (PDF) (in Spanish). RFEF. Retrieved 6 October 2023.
  6. ^ NueveCuatroUno.com . 24 October 2023. (in Spanish)
  7. ^ (in Spanish)
  8. ^ El Día de Segovia. 20 October 2023. (in Spanish)
  9. ^ Eco de Teruel. 26 October 2023. (in Spanish)
  10. ^ Deportivo de la Coruña. 24 October 2023. (in Spanish)
  11. ^ El Diario de Huesca. 16 October 2023. (in Spanish)
  12. ^ Golsmedia. 24 October 2023. (in Spanish)
  13. ^ MARCA. 18 October 2023. (in Spanish)
  14. ^ MARCA. 7 November 2023. (in Spanish)
  15. ^ Noticias de Álava. 24 October 2023. (in Spanish)
  16. ^ Heraldo de Aragón. 24 October 2023. (in Spanish)
  17. ^ Infobae. 16 November 2023. (in Spanish)
  18. ^ Federación Navarra de Fútbol. 15 November 2023. (in Spanish)
  19. ^ Deia. 16 November 2023. (in Spanish)
  20. ^ Marca. 7 January 2024. (in Spanish)
  21. ^ Este viernes, sorteo de cuartos de final de la Copa del Rey
  22. ^ (YouTube) 🚨DIRECTO🚨 Sorteo Campeonato de España Copa de S.M. El Rey. Temporada 2023/2024 | 🔴 RFEF
  23. ^ Las semifinales de la Copa se sortearán este viernes a las 13:00 h
  24. ^ (YouTube) 🚨DIRECTO🚨 Sorteo semifinales Campeonato de España Copa de S.M. El Rey. Temporada 2023/2024 | 🔴 RFEF
  25. ^ "Athletic Bilbao vs. Mallorca". ESPN. 6 April 2024. Retrieved 6 April 2024.