2023–24 Bulgarian Cup

Appearance move to sidebar hide 2023–24 Bulgarian Cup
Sesame Купа на България
Tournament details
CountryBulgaria
Teams48
Final positions
ChampionsBotev Plovdiv (4th title)
Runner-upLudogorets Razgrad
Tournament statistics
Matches played49
Goals scored156 (3.18 per match)
Top goal scorer(s)Brazil Rick
(5 goals)
All statistics correct as of 15 May 2024.

The 2023–24 Bulgarian Cup was the 42nd official edition of the Bulgarian annual football knockout tournament. It was sponsored by Sesame and known as the Sesame Kupa na Bulgaria for sponsorship purposes. The competition began on 9 August 2023 with the preliminary round and finished with the final on 15 May 2024. Ludogorets Razgrad were the defending cup winners, which reached the final for second consecutive year. They were defeated there by Botev Plovdiv, which won their fourth cup in their history. As cup winners Botev qualified for the 2024–25 UEFA Europa League first qualifying round.

Participating clubs

The following 48 teams qualified for the competition:

2023–24 First League
16 clubs
2023–24 Second League
16 non-reserve clubs
Winners of 4 regional competitions
16 clubs

Arda Kardzhali
Beroe Stara Zagora
Botev Plovdiv
Botev Vratsa
CSKA 1948 Sofia
CSKA Sofia
Cherno More Varna
Etar Veliko Tarnovo
Hebar Pazardzhik
Krumovgrad
Levski Sofia
Lokomotiv Plovdiv
Lokomotiv Sofia
Ludogorets Razgrad
Pirin Blagoevgrad
Slavia Sofia

Bdin Vidin
Belasitsa Petrich
Chernomorets Balchik
Chernomorets Burgas
Dobrudzha Dobrich
Dunav Ruse
Litex Lovech
Marek Dupnitsa
Maritsa Plovdiv
Montana
Septemvri Sofia
Spartak Pleven
Spartak Varna
Sportist Svoge
Strumska Slava Radomir
Yantra Gabrovo

from North-East zone:

from North-West zone:

from South-West zone:

from South-East zone:

Teams in bold are still active in the competition.

Matches

Preliminary round

The draw was conducted on 25 August 2023. The games were played between 5 and 13 September 2023. In this stage participated the 16 winners from the regional amateur competitions and 16 non-reserve teams from the Second League.

Kyustendil (III) v Dunav Ruse (II)
5 September 2023 (2023-09-05) Kyustendil (III)1−1 (a.e.t.)
(2−4 p)
Dunav Ruse (II) Kyustendil
16:00 UTC+3 Report Stadium: Stadion Osogovo
Referee: Lyubomir Vushovski (Sofia)
Penalties
Metalurg Pernik (IV) v Chernomorets Balchik (II)
6 September 2023 (2023-09-06) Metalurg Pernik (IV)0−1 Chernomorets Balchik (II) Pernik
16:00 UTC+3 Report Stadium: Stadion Metalurg
Referee: Antonio Antov (Kyustendil)
Rozova Dolina Kazanlak (III) v Bdin Vidin (II)
6 September 2023 (2023-09-06) Rozova Dolina Kazanlak (III)0−1 Bdin Vidin (II) Kazanlak
16:00 UTC+3 Report Stadium: Stadion Sevtopolis
Referee: Georgi Stoyanov (Plovdiv)
Svetkavitsa Targovishte (III) v Litex Lovech (II)
6 September 2023 (2023-09-06) Svetkavitsa Targovishte (III)1−4 Litex Lovech (II) Targovishte
16:00 UTC+3 Report Stadium: Stadion Dimitar Burkov
Referee: Todor Kirov (Varna)
Vihren Sandanski (III) v Marek Dupnitsa (II)
6 September 2023 (2023-09-06) Vihren Sandanski (III) 4−3Marek Dupnitsa (II)Mikrevo
16:00 UTC+3 Report Stadium: Stadion Malesh
Referee: Georgi Spasov (Sofia)
Spartak Varna (II) v Fratria Varna (III)
8 September 2023 (2023-09-08) Spartak Varna (II) 3−1Fratria Varna (III)Varna
19:00 UTC+2 Report Stadium: Stadion Spartak
Referee: Kristiyan Todorov (Varna)
Note: Tie reversed from the original draw.
Chernolomets Popovo (III) v Dobrudzha Dobrich (II)
9 September 2023 (2023-09-09) Chernolomets Popovo (III)0−1 Dobrudzha Dobrich (II) Popovo
16:00 UTC+3 Report Stadium: Stadion Stamo Kostov
Referee: Mihael Pavlov (Veliko Tarnovo)
Sayana Haskovo (III) v Yantra Gabrovo (II)
9 September 2023 (2023-09-09) Sayana Haskovo (III)0−3 Yantra Gabrovo (II) Haskovo
16:00 UTC+3 Report Stadium: Stadion Haskovo
Referee: Svetoslav Lazarov (Burgas)
Septemvri Glozhene (IV) v Spartak Pleven (II)
9 September 2023 (2023-09-09) Septemvri Glozhene (IV)0−3 Spartak Pleven (II) Glozhene
16:00 UTC+3 Report Stadium: Stadion Septemvri
Referee: Myumyun Mehmed (Burgas)
Note: The game started with 15 minutes delay.
Septemvri Tervel (III) v Belasitsa Petrich (II)
9 September 2023 (2023-09-09) Septemvri Tervel (III) 1−0Belasitsa Petrich (II)Tervel
16:00 UTC+3 Report Stadium: Stadion Septemvri
Referee: Krasimir Krastev (Shumen)
Balkan Botevgrad (III) v Montana (II)
12 September 2023 (2023-09-12) Balkan Botevgrad (III) 2−1 (a.e.t.)Montana (II)Botevgrad
16:00 UTC+3 Report Stadium: Stadion Gerena
Referee: Lyuboslav Lyubomirov (Sofia)
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa (III) v Sportist Svoge (II)
12 September 2023 (2023-09-12) Lokomotiv Gorna Oryahovitsa (III)1−2 Sportist Svoge (II) Gorna Oryahovitsa
16:00 UTC+3 Report Stadium: Stadion Lokomotiv
Referee: Denislav Stalev (Plovdiv)
Lozen Suhindol (IV) v Strumska Slava Radomir (II)
12 September 2023 (2023-09-12) Lozen Suhindol (IV)0−5 Strumska Slava Radomir (II) Suhindol
16:00 UTC+3 Report Stadium: Stadion Loviko
Referee: Vladimir Kirilov (Pleven)
Nesebar (III) v Septemvri Sofia (II)
12 September 2023 (2023-09-12) Nesebar (III)2−4 Septemvri Sofia (II) Nesebar
16:00 UTC+3 Report Stadium: Stadion Nesebar
Referee: Kraen Georgiev (Varna)
Sevlievo (III) v Chernomorets Burgas (II)
13 September 2023 (2023-09-13) Sevlievo (III)1−3 Chernomorets Burgas (II) Sevlievo
16:00 UTC+3 Report Stadium: Stadion Rakovski
Referee: Ivo Isaev (Sofia)
Spartak Plovdiv (III) v Maritsa Plovdiv (II)
13 September 2023 (2023-09-13) Spartak Plovdiv (III)0−5 Maritsa Plovdiv (II) Plovdiv
16:00 UTC+3 Report Stadium: Stadion Plovdiv
Referee: Mustafa Shefket (Kardzhali)

Round of 32

The draw for this round was conducted on 3 October 2023. The games shall be played between 14 October and 22 November 2023. The 16 preliminary round winners and the 16 teams from the First League enter this round.

Dobrudzha Dobrich (II) v Lokomotiv Plovdiv (I)
14 October 2023 (2023-10-14) Dobrudzha Dobrich (II)3−4 (a.e.t.) Lokomotiv Plovdiv (I) Dobrich
13:30 UTC+3 Report Stadium: Stadion Druzhba
Referee: Mihael Pavlov (Veliko Tarnovo)
Septemvri Tervel (III) v Arda Kardzhali (I)
14 October 2023 (2023-10-14) Septemvri Tervel (III)0−4 Arda Kardzhali (I) Tervel
15:00 UTC+3 Report Stadium: Stadion Septemvri
Referee: Martin Velikov (Varna)
Spartak Pleven (II) v Lokomotiv Sofia (I)
14 October 2023 (2023-10-14) Spartak Pleven (II)0−1 Lokomotiv Sofia (I) Pleven
15:00 UTC+3 Report Stadium: Stadion Pleven
Referee: Stoyan Arsov (Sofia)
Sportist Svoge (II) v Hebar Pazardzhik (I)
14 October 2023 (2023-10-14) Sportist Svoge (II)0−1 Hebar Pazardzhik (I) Svoge
15:00 UTC+3 Report Stadium: Stadion Chavdar Tsvetkov
Referee: Vasil Minev (Sofia)
Vihren Sandanski (III) v Pirin Blagoevgrad (I)
14 October 2023 (2023-10-14) Vihren Sandanski (III)0−1 Pirin Blagoevgrad (I) Sandanski
15:00 UTC+3 Report Stadium: Stadion Spartak
Referee: Dimo Dimov (Sliven)
Litex Lovech (II) v Cherno More Varna (I)
31 October 2023 (2023-10-31) Litex Lovech (II) 1−0Cherno More Varna (I)Lovech
17:30 UTC+2 Report Stadium: Gradski stadion
Referee: Stanimir Trenchev (Sofia)
Maritsa Plovdiv (II) v CSKA 1948 Sofia (I)
1 November 2023 (2023-11-01) Maritsa Plovdiv (II)0−1 CSKA 1948 Sofia (I) Plovdiv
13:30 UTC+2 Report Stadium: Stadion Maritsa
Referee: Vasimir El-Hatib (Sofia)
Septemvri Sofia (II) v Botev Vratsa (I)
1 November 2023 (2023-11-01) Septemvri Sofia (II)5−5 (a.e.t.)
(3−4 p)
Botev Vratsa (I) Sofia
13:30 UTC+2 Report Stadium: Stadion DIT
Referee: Volen Chinkov (Sofia)
Penalties
Spartak Varna (II) v Krumovgrad (I)
1 November 2023 (2023-11-01) Spartak Varna (II) 1−0Krumovgrad (I)Varna
15:00 UTC+2 Report Stadium: Stadion Spartak
Referee: Georgi Ginchev (Veliko Tarnovo)
Strumska Slava Radomir (II) v Botev Plovdiv (I)
8 November 2023 (2023-11-08) Strumska Slava Radomir (II)0−3 Botev Plovdiv (I) Radomir
13:30 UTC+2 Report Stadium: Stadion Hristo Radovanov
Referee: Ventsislav Mitrev (Sofia)
Chernomorets Balchik (II) v CSKA Sofia (I)
9 November 2023 (2023-11-09) Chernomorets Balchik (II)0−3 CSKA Sofia (I) Balchik
17:30 UTC+2 Report Stadium: Stadion Balchik
Referee: Kristiyan Kolev (Plovdiv)
Bdin Vidin (II) v Beroe Stara Zagora (I)
18 November 2023 (2023-11-18) Bdin Vidin (II)1−2 (a.e.t.) Beroe Stara Zagora (I) Vidin
13:30 UTC+2 Report Stadium: Stadion Georgi Benkovski
Referee: Ivo Andreev (Sofia)
Chernomorets Burgas (II) v Etar Veliko Tarnovo (I)
18 November 2023 (2023-11-18) Chernomorets Burgas (II)2−3 (a.e.t.) Etar Veliko Tarnovo (I) Burgas
13:30 UTC+2 Report Stadium: Stadion Lazur
Referee: Krasen Georgiev (Varna)
Balkan Botevgrad (III) v Ludogorets Razgrad (I)
22 November 2023 (2023-11-22) Balkan Botevgrad (III)0−4 Ludogorets Razgrad (I) Botevgrad
13:30 UTC+2 Report Stadium: Stadion Hristo Botev
Referee: Stoyan Arsov (Sofia)
Dunav Ruse (II) v Levski Sofia (I)
22 November 2023 (2023-11-22) Dunav Ruse (II)1−3 Levski Sofia (I) Ruse
18:00 UTC+2 Report Stadium: Gradski stadion
Referee: Vladimir Valkov (Plovdiv)
Yantra Gabrovo (II) v Slavia Sofia (I)
23 November 2023 (2023-11-23) Yantra Gabrovo (II)1−4 Slavia Sofia (I) Gabrovo
13:30 UTC+2 Report Stadium: Stadion Hristo Botev
Referee: Georgi Ginchev (Veliko Tarnovo)

Round of 16

The draw was conducted on 10 November 2023. The games should be played between 18 November and 7 December 2023. In this stage the participants are the 16 winners from the previous round.

Lokomotiv Sofia (I) v Spartak Varna (II)
18 November 2023 (2023-11-18) Lokomotiv Sofia (I)0−0 (a.e.t.)
(1−4 p)
Spartak Varna (II) Sofia
14:00 UTC+2 Report Stadium: Stadion Lokomotiv
Referee: Georgi Ivanov (Sofia)
Penalties
Pirin Blagoevgrad (I) v Botev Vratsa (I)
18 November 2023 (2023-11-18) Pirin Blagoevgrad (I) 2−1 (a.e.t.)Botev Vratsa (I)Blagoevgrad
14:30 UTC+2 Report Stadium: Stadion Hristo Botev
Referee: Kristiyan Kolev (Plovdiv)
Arda Kardzhali (I) v Litex Lovech (II)
5 December 2023 (2023-12-05) Arda Kardzhali (I) 4−1Litex Lovech (II)Kardzhali
14:00 UTC+2 Report Stadium: Arena Arda
Referee: Georgi Ivanov (Sofia)
Slavia Sofia (I) v CSKA Sofia (I)
5 December 2023 (2023-12-05) Slavia Sofia (I)0–1 CSKA Sofia (I) Sofia
17:30 UTC+2 Report Stadium: Stadion Aleksandar Shalamanov
Referee: Nikola Popov (Sofia)
Hebar Pazardzhik (I) v Levski Sofia (I)
6 December 2023 (2023-12-06) Hebar Pazardzhik (I) 2−1Levski Sofia (I)Pazardzhik
14:30 UTC+2 Report Stadium: Stadion Georgi Benkovski
Referee: Vasimir El-Hatib (Sofia)
Ludogorets Razgrad (I) v Lokomotiv Plovdiv (I)
6 December 2023 (2023-12-06) Ludogorets Razgrad (I) 4−0Lokomotiv Plovdiv (I)Razgrad
17:30 UTC+2 Report Stadium: Huvepharma Arena
Referee: Georgi Ginchev (Veliko Tarnovo)
CSKA 1948 Sofia (I) v Beroe Stara Zagora (I)
7 December 2023 (2023-12-07) CSKA 1948 Sofia (I) 2−1Beroe Stara Zagora (I)Bistritsa
14:30 UTC+2 Report Stadium: Stadion Bistritsa
Referee: Georgi Kabakov (Plovdiv)
Etar Veliko Tarnovo (I) v Botev Plovdiv (I)
7 December 2023 (2023-12-07) Etar Veliko Tarnovo (I)2−4 Botev Plovdiv (I) Veliko Tarnovo
17:30 UTC+2 Report Stadium: Stadion Ivaylo
Referee: Volen Chinkov (Sofia)

Quarter-finals

The draw was conducted on 15 December 2023. The games should be played between 27 and 29 February 2024. In this stage the participants are the 8 winners from the previous round.

Botev Plovdiv (I) v Spartak Varna (II)
27 February 2024 (2024-02-27) Botev Plovdiv (I) 2−1Spartak Varna (II)Plovdiv
17:30 UTC+2 Report Stadium: Stadion Hristo Botev
Attendance: 3,746
Referee: Stoyan Arsov (Sofia)
Hebar Pazardzhik (I) v Pirin Blagoevgrad (I)
28 February 2024 (2024-02-28) Hebar Pazardzhik (I) 2−1Pirin Blagoevgrad (I)Pazardzhik
14:30 UTC+2 Report Stadium: Stadion Georgi Benkovski
Attendance: 450
Referee: Krasen Georgiev (Varna)
CSKA Sofia (I) v Arda Kardzhali (I)
28 February 2024 (2024-02-28) CSKA Sofia (I) 1−0Arda Kardzhali (I)Sofia
17:30 UTC+2 Report Stadium: Natsionalen stadion Vasil Levski
Referee: Stanimir Trenchev (Sofia)
Ludogorets Razgrad (I) v CSKA 1948 Sofia (I)
29 February 2024 (2024-02-29) Ludogorets Razgrad (I) 3−1CSKA 1948 Sofia (I)Razgrad
17:30 UTC+2 Report Stadium: Huvepharma Arena
Referee: Valentin Zhelezov (Burgas)

Semi-finals

The draw was conducted on 29 February 2024. The first legs should be played on 17 and 24 April, while the second legs should be scheduledon 1 and 2 May 2024.

First legs CSKA Sofia v Botev Plovdiv
17 April 2024 (2024-04-17) CSKA Sofia 0−1 Botev Plovdiv Sofia
19:00 UTC+3 Report Stadium: Natsionalen stadion Vasil Levski
Referee: Dragomir Draganov (Varna)
Ludogorets Razgrad v Hebar Pazardzhik
24 April 2024 (2024-04-24) Ludogorets Razgrad 4−0 Hebar Pazardzhik Razgrad
18:45 UTC+3 Report Stadium: Huvepharma Arena
Attendance: 498
Referee: Vladimir Valkov (Plovdiv)
Second legs Botev Plovdiv v CSKA Sofia
1 May 2024 (2024-05-01) Botev Plovdiv 2−0
(3−0 agg.)
CSKA SofiaPlovdiv
18:45 UTC+3 Report Stadium: Stadion Hristo Botev
Attendance: 16,233
Referee: Volen Chinkov (Sofia)
Hebar Pazardzhik v Ludogorets Razgrad
2 May 2024 (2024-05-02) Hebar Pazardzhik0−5
(0–9 agg.)
Ludogorets Razgrad Pazardzhik
18:45 UTC+3 Report Stadium: Stadion Georgi Benkovski
Referee: Georgi Ginchev (Veliko Tarnovo)

Final

15 May 2024 (2024-05-15)19:00 UTC+3
Ludogorets Razgrad2−3Botev Plovdiv
Report
Vasil Levski National Stadium, SofiaAttendance: 11,334Referee: Dragomir Draganov (Varna)

Notes

  1. ^ Vihren plays their preliminary round home match at Stadion Malesh, Mikrevo, instead of their regular stadium Stadion Spartak in Sandanski, which is undergoing renovation works.
  2. ^ Spartak Plovdiv plays their preliminary round home match at Stadion Plovdiv, Plovdiv, instead of their regular stadium Stadion Todor Diev in Plovdiv, which is undergoing renovation works.
  3. ^ a b From the spring of 2024 CSKA plays their home games at Natsionalen stadion Vasil Levski, Sofia, instead of their regular stadium Stadion Balgarska Armia, Sofia, which is undergoing a major reconstruction.

References

  1. ^ "Купата на България има нов генерален спонсор, турнирът сменя името си" (in Bulgarian). gong.bg. Retrieved 28 February 2022.
  2. ^ "Календар сезон 2023/2024" (PDF) (in Bulgarian). Bulgarian Football Union. Retrieved 5 September 2023.
  3. ^ "Bulgarian Cup 2023–24 - Final Phase". bulgarian-football.com. Retrieved 5 September 2023.
  4. ^ "Регионални дербита и напечени мачове във втория кръг на Sesame Купа на България". dsport.bg (in Bulgarian). Retrieved 12 September 2023.
  5. ^ "Решение СТК 01.09.2023 г". bfunion.bg (in Bulgarian). Retrieved 12 September 2023.
  6. ^ "Левски гостува в Русе, а ЦСКА в Балчик за 1/16-финалите на SESAME Купа на България". dsport.bg (in Bulgarian). Retrieved 3 October 2023.
  7. ^ "БФС обяви програмата за цели 4 кръга от първенството и 1 кръг за Купата, насрочи 3 от отложените мачове в елита". dsport.bg (in Bulgarian). Retrieved 10 October 2023.
  8. ^ "Коварни гостувания за ЦСКА и Левски в 1/8-финалите за Купата, Лудогорец изтегли Локо Пд". dsport.bg (in Bulgarian). Retrieved 10 November 2023.
  9. ^ "Решение СТК 14.11.2023 година". bfunion.bg (in Bulgarian). Retrieved 14 November 2023.
  10. ^ "Повторение на миналогодишния финал и ЦСКА - Арда на 1/4-финалите в Sesame Купа на България". dsport.bg (in Bulgarian). Retrieved 15 December 2023.
  11. ^ "Решение СТК 15.01.2024 година". bfunion.bg (in Bulgarian). Retrieved 15 January 2024.
  12. ^ "Лудогорец и ЦСКА се разминаха в полуфиналите за Купата". dsport.bg (in Bulgarian). Retrieved 29 February 2024.
  13. ^ "Решение СТК 12.03.2024 г." bfunion.bg (in Bulgarian). Retrieved 12 March 2024.