2023–24 Moldovan Cup

Appearance move to sidebar hide 2023–24 Cupa Moldovei
Tournament details
CountryMoldova
Dates16 August 2023 – 25 May 2024
Teams43
Defending championsSheriff Tiraspol
Final positions
ChampionsPetrocub Hîncești
Runner-upZimbru Chișinău
Tournament statistics
Matches played48
Goals scored201 (4.19 per match)

The 2023–24 Moldovan Cup (Romanian: Cupa Moldovei) was the 33rd season of the annual Moldovan football cup competition. The competition started on 16 August 2023 with the preliminary round and concluded with the final on 25 May 2024.

Format and Schedule

In the preliminary round and the first two rounds proper ties are formed on a geographical basis and there is no draw.
Home advantage for the preliminary, first and second rounds is granted to the team from the lower league. In case both teams are from the same division, the team that finished higher in the previous league season will play their tie away.
Home advantage for the round of 16 is granted to the team from the Super Liga. The home team in the first legs of the quarter with semi-finals and the final will be the team ranked higher in the current league season.

Round Match dates Fixtures Clubs
Preliminary round 16 August 2023 3 43 → 40
First round 29 August 2023 16 40 → 24
Second round 3 October 2023 8 24 → 16
Round of 16 31 October 2023, 1 November 2023 8 16 → 8
Quarter-finals 2–3 March 2024 (1st leg)
3–4 April 2024 (2nd leg)
8 8 → 4
Semi-finals 24 April 2024 (1st leg)
1 May 2024 (2nd leg)
4 4 → 2
Final 25 May 2024 1 2 → 1

Participating clubs

The following teams entered the competition:

Super Liga
the 8 teams of the 2023–24 season
Liga 1
the 11 teams of the 2023–24 season
Liga 2
the 24 teams of the 2023–24 season

Preliminary round

6 clubs from the Liga 2 entered this round. 18 clubs from the Liga 2 received a bye for the preliminary round. Matches were played on 16 August 2023.

FC Visoca (3) v EFA Visoca (3)
16 August 2023 FC Visoca (3) 1–0EFA Visoca (3)Visoca
17:30 EEST Pavlov 57' Report Stadium: Visoca Stadium
Attendance: 200
Referee: Roman Romanov
Ghidighici (3) v Maiak Chirsova (3)
16 August 2023 Ghidighici (3) 4–3Maiak Chirsova (3)Ghidighici
17:30 EEST Nemerenco 20', 48'
Ursachilă 22'
Motricală 28'
Report Spiridon 40', 76'
Bacalu 78'
Stadium: Ghidighici Stadium
Attendance: 200
Referee: Nicolae Ciornîi
Constructorul Leova (3) v Socol Copceac (3)
16 August 2023 Constructorul Leova (3) 5–2Socol Copceac (3)Leova
17:30 EEST Cojocea 39'
Cravcenco 49'
Stoleru 67', 86'
Jugaru 90+1'
Report Uzun 14'
Ceavdari 90+3'
Stadium: Leova Stadium
Attendance: 150
Referee: Cătălin Pidghirnîi

First round

21 clubs from the Liga 2 and 11 clubs from the Liga 1 entered this round. Matches were played on 29 August 2023.

Edineț (3) v Fălești (2)
29 August 2023 Edineț (3)3–5 Fălești (2) Edineț
17:00 EEST Popovici 19', 66'
Eșanu 40'
Report Noroc 29'
Maneacov 45+2' (pen.), 45+4', 52'
Golovatîi 49'
Stadium: Edineț Stadium
Attendance: 200
Referee: Serghei Gavriliuc
Olimpia Bălți (3) v Pepeni (3)
29 August 2023 Olimpia Bălți (3)3–3 (a.e.t.)
(4–5 p)
Pepeni (3) Bălți
17:00 EEST Dobrovinschi 7'
Hovanschi 90'
Climenciuc 90+2'
Report Maxian 28'
Locoman 30'
Botnaru 40'
Stadium: Locomotiv Stadium
Attendance: 150
Referee: Alexandru Stefciuc
Penalties
Proțiuc soccer ball with check mark
Mateițov soccer ball with check mark
Țîmpov soccer ball with check mark
Hovanschi soccer ball with check mark
Cheptenari soccer ball with red X
Vasilat soccer ball with red X
soccer ball with check mark Lopotenco
soccer ball with check mark Botnaru
soccer ball with check mark Croitoru
soccer ball with red X Bounegru
soccer ball with check mark Maxian
soccer ball with check mark Beliniuc
Țarigrad (3) v Locomotiva Ocnița (3)
29 August 2023 Țarigrad (3)0–2 Locomotiva Ocnița (3) Țarigrad
17:00 EEST Report Goreacioc 57'
Bacalîm 90' (o.g.)
Stadium: Țarigrad Stadium
Attendance: 100
Referee: Ivan Luca
Rîșcani (3) v Grănicerul Glodeni (3)
29 August 2023 Rîșcani (3)0–3 Grănicerul Glodeni (3) Rîșcani
17:00 EEST Report Fanea 10'
Balea 51', 72'
Stadium: Rîșcani Stadium
Attendance: 100
Referee: Nicolae Bălțătescu
Barsa Ungheni (3) v FCM Ungheni (2)
29 August 2023 Barsa Ungheni (3)2–3 (a.e.t.) FCM Ungheni (2) Ungheni
17:00 EEST Ciocan 10'
Pahomea 32' (pen.)
Report Vatavu 72'
Tofan 90+2'
Bereghici 112'
Stadium: Ungheni Stadium
Attendance: 200
Referee: Oleg Stoianov
Chișinău (3) v Speranis Nisporeni (2)
29 August 2023 Chișinău (3)0–2 Speranis Nisporeni (2) Nisporeni
17:00 EEST Report Stratan 31' (pen.)
Danilov 83'
Stadium: Nisporeni Stadium
Attendance: 100
Referee: Cătălin Pidghirnîi
Cricova (3) v Victoria Chișinău (2)
29 August 2023 Cricova (3)2–3 Victoria Chișinău (2) Cricova
17:00 EEST Stropșa 11'
Rîbacioc 74' (pen.)
Report Coșcodan 22', 38'
Blajchin 52'
Stadium: Cricova Stadium
Referee: Grigore Ciugui
Inter Soroca (3) v Iskra Rîbnița (2)
29 August 2023 Inter Soroca (3)0–3 Iskra Rîbnița (2) Soroca
17:00 EEST Report Popovici 9'
Negară 70' (pen.)
Iurcu 76'
Stadium: Soroca Stadium
Attendance: 50
Referee: Ion Tudos
FC Visoca (3) v Speranța Drochia (2)
29 August 2023 FC Visoca (3) 2–1Speranța Drochia (2)Visoca
17:00 EEST Pavlov 45'
Coroliuc 46'
Report Cerescu 78' (pen.) Stadium: Visoca Stadium
Attendance: 20
Referee: Roman Romanov
Ghidighici (3) v Real Succes (2)
29 August 2023 Ghidighici (3)0–3 Real Succes (2) Ghidighici
17:00 EEST Report Gurulea 48' (pen.)
Platovschi 51'
Strătilă 59'
Stadium: Ghidighici Stadium
Attendance: 50
Referee: Vladislav Stoianov
Constructorul Leova (3) v Olimp Comrat (2)
29 August 2023 Constructorul Leova (3) 0–0 (a.e.t.)
(4–2 p)
Olimp Comrat (2)Leova
17:00 EEST Report Stadium: Leova Stadium
Attendance: 300
Referee: Denis Ivlev
Penalties
Stoleru soccer ball with check mark
Cravcenco soccer ball with check mark
Todorov soccer ball with check mark
Simcenco soccer ball with red X
Carp soccer ball with check mark
soccer ball with red X Chirciu
soccer ball with check mark Radov
soccer ball with check mark Ojog
soccer ball with red X Nosenco
La Familia (3) v Dinamo-Auto (2)
29 August 2023 La Familia (3)2–3 Dinamo-Auto (2) Bender
17:00 EEST Boligari 55'
Melnic 90'
Report Murzac 13'
Jacob 67'
Okwudili 85' (pen.)
Stadium: Bender Stadium
Referee: Andrei Ghetmanciuc
Codru Călărași (3) v Stăuceni (3)
29 August 2023 Codru Călărași (3)0–2 Stăuceni (3) Călărași
17:00 EEST Report Ceavdari 54', 55' Stadium: Călărași Stadium
Attendance: 50
Referee: Alexandru Gîrneț
Vulturii Cutezători (3) v Atletic Strășeni (3)
29 August 2023 Vulturii Cutezători (3) 4–0Atletic Strășeni (3)Sîngerei
17:00 EEST Moșneaga 23'
Secureanu 47', 50'
Morari 78'
Report Stadium: Sîngerei Stadium
Attendance: 100
Referee: Oleg Pînzari
Congaz (3) v Saksan (2)
29 August 2023 Congaz (3)1–9 Saksan (2) Ceadîr-Lunga
17:00 EEST Iepure 74' Report Aliyu 20'
L. Bamba 23', 34', 64'
Umar 43', 90+4'
Abba 58', 90+1'
M. Bamba 71'
Stadium: Ceadîr-Lunga Stadium
Attendance: 100
Referee: Mihail Borisov
Slobozia Mare (3) v Univer Comrat (2)
29 August 2023 Slobozia Mare (3) 4–1Univer Comrat (2)Slobozia Mare
17:00 EEST Maximov 18'
Boca 55'
Borza 78'
Caraivan 79'
Report Botnarenco 33' Stadium: Slobozia Mare Stadium
Attendance: 50
Referee: Gheorghe Dandeș

Second round

The 16 winners from the previous round entered this round. Matches were played on 3 October 2023.

Pepeni (3) v Fălești (2)
3 October 2023 Pepeni (3)0–1 Fălești (2) Pepeni
15:00 EEST Report Maneacov 81' Stadium: Pepeni Stadium
Attendance: 100
Referee: Petru Ciorbă
Grănicerul Glodeni (3) v Locomotiva Ocnița (3)
3 October 2023 Grănicerul Glodeni (3)0–1 Locomotiva Ocnița (3) Glodeni
15:00 EEST Report Pavlov 34' Stadium: Glodeni Stadium
Attendance: 200
Referee: Nicolae Bălțătescu
FCM Ungheni (2) v Speranis Nisporeni (2)
3 October 2023 FCM Ungheni (2) 3–2Speranis Nisporeni (2)Ungheni
15:00 EEST Lavric 45' (o.g.)
Roman 58'
Vatavu 87'
Report Porojniuc 37', 40' Stadium: Ungheni Stadium
Attendance: 200
Referee: Mihail Borisov
Iskra Rîbnița (2) v Victoria Chișinău (2)
3 October 2023 Iskra Rîbnița (2)0–6 Victoria Chișinău (2) Rîbnița
15:00 EEST Report Orbu 29', 40', 56'
Arabadji 45'
Molla 70' (pen.)
Crîcimari 89'
Stadium: Rîbnița Stadium
Attendance: 50
Referee: Victor Bughenco
FC Visoca (3) v Real Succes (2)
3 October 2023 FC Visoca (3)1–2 Real Succes (2) Chișinău
15:00 EEST Țurcan 83' (pen.) Report Gaiu 54' (pen.)
Zamurca 74'
Stadium: Real Succes
Attendance: 50
Referee: Ion Tudos
Constructorul Leova (3) v Dinamo-Auto (2)
3 October 2023 Constructorul Leova (3) 4–0Dinamo-Auto (2)Leova
15:00 EEST Stoleru 7', 70'
Carp 53'
Putregai 72'
Report Stadium: Leova Stadium
Attendance: 200
Referee: Alexandru Gîrneț
Vulturii Cutezători (3) v Stăuceni (3)
3 October 2023 Vulturii Cutezători (3)2–4 Stăuceni (3) Sîngerei
15:00 EEST Maga 23', 90' Report Josan 6'
Andronic 43' (o.g.)
Paladi 57'
Miciu 66'
Stadium: Sîngerei Stadium
Attendance: 100
Referee: Daniel Luca
Slobozia Mare (3) v Saksan (2)
3 October 2023 Slobozia Mare (3)0–5 Saksan (2) Slobozia Mare
15:00 EEST Report Gontran 8', 31'
Guibero 29'
Umar 67'
Leu 73' (pen.)
Stadium: Slobozia Mare Stadium
Attendance: 100
Referee: Gheorghe Dandeș

Final stage

Bracket

Round of 16 Quarter-finals Semi-finals Final
            
Milsami Orhei 2
Fălești 0
Milsami Orhei 1 0 1
Zimbru Chișinău 2 3 5
Zimbru Chișinău 7
Locomotiva Ocnița 0
Zimbru Chișinău 1 1 2
Sheriff Tiraspol 0 1 1
Sheriff Tiraspol 5
FCM Ungheni 0
Sheriff Tiraspol 2 3 5
Victoria Chișinău 0 1 1
Florești 1 (4)
Victoria Chișinău (a.e.t.) (p) 1 (5)
Petrocub Hîncești 3
Zimbru Chișinău 1
Dacia Buiucani 4
Real Succes 2
Bălți 2 1 3
Dacia Buiucani 1 1 2
Bălți 7
Constructorul Leova 0
Petrocub Hîncești 5 1 6
Bălți 1 0 1
Spartanii Sportul 1
Stăuceni 5
Petrocub Hîncești 8 4 12
Stăuceni 0 1 1
Petrocub Hîncești 9
Saksan 1

Round of 16

The 8 winners from the previous round and 8 clubs from the Super Liga entered this round. The draw was held on 10 October 2023. Matches were played on 31 October and 1 November 2023.

Zimbru Chișinău (1) v Locomotiva Ocnița (3)
31 October 2023 Zimbru Chișinău (1) 7–0Locomotiva Ocnița (3)Chișinău
13:00 EET Blajco 10' (o.g.)
Răileanu 20'
Ștefan 23'
Alaribe 30', 36'
Căruntu 58'
Bîtca 75' (pen.)
Report Stadium: Zimbru-2
Attendance: 100
Referee: Stanislav Leu
Spartanii Sportul (1) v Stăuceni (3)
31 October 2023 Spartanii Sportul (1)1–5 Stăuceni (3) Suruceni
13:00 EET Șumchin 39' Report Ceavdari 13'
Paladi 54', 67'
Josan 88'
Țîgîrlaș 90+2'
Stadium: Suruceni Stadium
Attendance: 50
Referee: Victor Bughenco
Milsami Orhei (1) v Fălești (2)
31 October 2023 Milsami Orhei (1) 2–0Fălești (2)Orhei
18:00 EET Lambarschi 15'
Gînsari 81'
Report Stadium: Sport Complex
Attendance: 1,100
Referee: Ghenadie Sidenco
Petrocub Hîncești (1) v Saksan (2)
31 October 2023 Petrocub Hîncești (1) 9–1Saksan (2)Hîncești
18:00 EET M. Plătică 4', 19', 50'
Ambros 8'
Pușcaș 73', 88'
Sandu 75', 81'
Demian 86'
Report Gla 48' Stadium: Hîncești Stadium
Attendance: 817
Referee: Andrei Cojocaru
Florești (1) v Victoria Chișinău (2)
1 November 2023 Florești (1)1–1 (a.e.t.)
(4–5 p)
Victoria Chișinău (2) Bender
13:00 EET Picus 67' Report Arabadji 38' (pen.) Stadium: Bender Stadium
Attendance: 100
Referee: Andrei Diordiev
Penalties
Covcenco soccer ball with check mark
Oancea soccer ball with check mark
Solodovnicov soccer ball with red X
Suvorov soccer ball with check mark
Muntean soccer ball with check mark
soccer ball with check mark Molla
soccer ball with check mark Coșcodan
soccer ball with check mark Orbu
soccer ball with check mark Postoroncă
soccer ball with check mark Crîcimari
Dacia Buiucani (1) v Real Succes (2)
1 November 2023 Dacia Buiucani (1) 4–2Real Succes (2)Chișinău
13:00 EET Botnari 6'
Bîtlan 16'
Bivol 26'
Lupașco 68'
Report Cilipic 41'
Strătilă 73'
Stadium: Joma Arena
Attendance: 200
Referee: Iurie Covtun
Sheriff Tiraspol (1) v FCM Ungheni (2)
1 November 2023 Sheriff Tiraspol (1) 5–0FCM Ungheni (2)Tiraspol
18:00 EET Fernandes 17'
Luvannor 40'
Garananga 45', 73'
Forov 89'
Report Stadium: Sheriff small Arena
Attendance: 200
Referee: Denis Ivlev
Bălți (1) v Constructorul Leova (3)
1 November 2023 Bălți (1) 7–0Constructorul Leova (3)Bălți
18:00 EET Nsue 19'
Mișcov 22', 62', 84' (pen.)
Andrézinho 47', 82'
Kleiton 60'
Report Stadium: Bălți Stadium
Attendance: 500
Referee: Ion Tudos

Quarter-finals

The first legs were played on 2 and 3 March 2024 and the second legs on 3 and 4 April 2024.

Petrocub Hîncești (1) v Stăuceni (3)
2 March 2024 1st leg Petrocub Hîncești (1) 8–0Stăuceni (3)Hîncești
14:00 EET Ambros 16'
Jardan 19', 22'
S. Plătică 45'
M. Plătică 73', 80'
Miciu 84' (o.g.)
Cotogoi 87'
Report Stadium: Hîncești Stadium
Attendance: 300
Referee: Ion Orlic
Stăuceni (3) v Petrocub Hîncești (1)
3 April 2024 2nd legStăuceni (3)1–4
(1 – 12 agg.)
Petrocub Hîncești (1) Stăuceni
14:00 EEST Trofim 51' Report Axenti 78'
S. Plătică 81'
Abagna 83'
Basit 84'
Stadium: Olimp Stadium
Attendance: 100
Referee: Ion Bîlea
Bălți (1) v Dacia Buiucani (1)
2 March 2024 1st leg Bălți (1) 2–1Dacia Buiucani (1)Bălți
14:00 EET Păscăluță 73'
Andrézinho 86' (pen.)
Report Lupașco 58' Stadium: Bălți Stadium
Attendance: 1,520
Referee: Dumitru Muntean
Dacia Buiucani (1) v Bălți (1)
4 April 2024 2nd legDacia Buiucani (1)1–1
(2 – 3 agg.)
Bălți (1) Chișinău
14:00 EEST Butucel 3' Report Păscăluță 45+1' Stadium: Joma Arena
Attendance: 150
Referee: Stanislav Leu
Milsami Orhei (1) v Zimbru Chișinău (1)
3 March 2024 1st legMilsami Orhei (1)1–2 Zimbru Chișinău (1) Orhei
14:00 EET Milić 65' Report Alaribe 72'
Dedechko 90+5'
Stadium: Sport Complex
Attendance: 1,100
Referee: Igor Boșca
Zimbru Chișinău (1) v Milsami Orhei (1)
3 April 2024 2nd leg Zimbru Chișinău (1) 3–0
(5 – 1 agg.)
Milsami Orhei (1)Chișinău
16:00 EEST Ștefan 72' Report Lambarschi 14'
Luchiță 90+4'
Gînsari 105' (pen.)
Stadium: Zimbru Stadium
Attendance: 450
Referee: Andrei Cojocaru
Note: The match originally ended 1–3 for Milsami after extra time. Milsami used a total of six substitutes in the regular time, while only five were allowed, and were disqualified after a protest by Zimbru.
Sheriff Tiraspol (1) v Victoria Chișinău (2)
3 March 2024 1st leg Sheriff Tiraspol (1) 2–0Victoria Chișinău (2)Tiraspol
14:00 EET Ghecev 42'
Nevers 84'
Report Stadium: Sheriff Indoor Arena
Attendance: 750
Referee: Andrei Ceban
Victoria Chișinău (2) v Sheriff Tiraspol (1)
3 April 2024 2nd legVictoria Chișinău (2)1–3
(1 – 5 agg.)
Sheriff Tiraspol (1) Chișinău
14:00 EEST Namolovan 52' Report Ferreira 5'
Forov 22'
Akanbi 80'
Stadium: Joma Arena
Attendance: 250
Referee: Ion Tudos

Semi-finals

The first legs were played on 24 April 2024 and the second legs on 1 May 2024.

Zimbru Chișinău (1) v Sheriff Tiraspol (1)
24 April 2024 1st leg Zimbru Chișinău (1) 1–0Sheriff Tiraspol (1)Chișinău
19:00 EEST Djou 59' Report Stadium: Zimbru Stadium
Attendance: 1,200
Referee: Daniel Luca
Sheriff Tiraspol (1) v Zimbru Chișinău (1)
1 May 2024 2nd legSheriff Tiraspol (1)1–1
(1–2 agg.)
Zimbru Chișinău (1) Tiraspol
19:00 EEST Fernandes 32' Report Alaribe 25' Stadium: Sheriff small Arena
Attendance: 1,300
Referee: Petru Stoianov
Petrocub Hîncești (1) v Bălți (1)
24 April 2024 1st leg Petrocub Hîncești (1) 5–1Bălți (1)Hîncești
19:00 EEST Abagna 5', 31'
Lupan 72'
Demian 80'
Mudrac 83'
Report Damașcan 11' Stadium: Hîncești Stadium
Attendance: 580
Referee: Dumitru Muntean
Bălți (1) v Petrocub Hîncești (1)
1 May 2024 2nd legBălți (1)0–1
(1–6 agg.)
Petrocub Hîncești (1) Bălți
19:00 EEST Report Lupan 57' Stadium: Bălți Stadium
Attendance: 1,391
Referee: Ion Orlic

Final

The final was played on Saturday 25 May 2024 at the Zimbru Stadium in Chișinău.

25 May 2024 (2024-05-25)20:00 EEST
Petrocub Hîncești3–1Zimbru Chișinău
Lungu 58'
Jardan 77'
Lupan 79'
Report Alaribe 6'
Zimbru Stadium, ChișinăuAttendance: 7,542Referee: Daniel Luca (Moldova)
Petrocub Zimbru
GK 16 Ghana Razak Abalora
DF 4 Moldova Victor Mudrac
DF 11 Moldova Sergiu Plătică
DF 21 Moldova Maxim Potîrniche Yellow card 12' downward-facing red arrow 46'
DF 90 Moldova Ion Jardan Yellow card 81'
MF 17 Ghana David Abagna
MF 19 Moldova Mihail Plătică
MF 37 Moldova Dan Pușcaș downward-facing red arrow 65'
MF 39 Moldova Teodor Lungu
FW 9 Moldova Vladimir Ambros (c) downward-facing red arrow 90+6'
FW 78 Moldova Nicky Cleșcenco downward-facing red arrow 57'
Substitutes:
GK 1 Moldova Silviu Șmalenea
GK 32 Moldova Dumitru Covali
DF 5 Moldova Cristian Axenti
DF 46 Moldova Danil Andreiciu
DF 66 Moldova Ion Borș upward-facing green arrow 46'
MF 8 Moldova Dumitru Demian
MF 20 Cameroon Donalio Melachio upward-facing green arrow 65'
MF 23 Moldova Mihai Lupan upward-facing green arrow 57'
MF 94 Moldova Corneliu Cotogoi upward-facing green arrow 90+6'
MF 97 Moldova Marius Iosipoi
FW 70 Ghana Seidu Basit
Head Coach:
Moldova Andrei Martin
GK 35 Moldova Nicolae Cebotari
DF 3 Moldova Ștefan Burghiu (c)
DF 30 Moldova Andrei Macrițchii
DF 33 Moldova Mihail Ștefan
DF 69 Ukraine Denys Dedechko Yellow card 90+1'
MF 8 Cameroon Jessie Guera Djou
MF 18 Guinea Ibrahima Soumah Yellow card 29' downward-facing red arrow 62'
MF 44 Moldova Denis Furtună downward-facing red arrow 62'
MF 77 Moldova Vladimir Ghinaitis downward-facing red arrow 73'
FW 20 Nigeria Emmanuel Alaribe Yellow card 68'
FW 66 Nigeria Justice Ohajunwa downward-facing red arrow 62'
Substitutes:
GK 31 Moldova Sebastian Agachi
DF 21 Moldova Mihai Morozan upward-facing green arrow 82'
DF 23 Moldova David Dimitrișin
DF 25 Romania Alexandru Misarăș
MF 7 Moldova Constantin Sandu upward-facing green arrow 62' downward-facing red arrow 82'
MF 10 Moldova Vlad Răileanu upward-facing green arrow 62'
MF 19 Moldova Ștefan Bîtca Yellow card 85' upward-facing green arrow 73'
FW 4 Moldova Nichita Covali
FW 9 Moldova Marin Căruntu upward-facing green arrow 62'
Head Coach:
Moldova Lilian Popescu

Assistant referees:
Vladislav Lifciu (Moldova)
Vadim Vicol (Moldova)
Additional assistant referees:
Petru Stoianov (Moldova)
Andrei Breguța (Moldova)
Fourth official:
Victor Luchița (Moldova)

Match rules

  • 90 minutes.
  • 30 minutes of extra time if necessary.
  • Penalty shoot-out if score is still level.
  • Eleven named substitutes.
  • Maximum of five substitutions, with a sixth allowed in extra time.

References

  1. ^ "Regulations" (PDF). fmf.md.
  2. ^ "Bracket" (PDF). fmf.md.
  3. ^ "Preliminary round results". fmf.md.
  4. ^ a b c d e f Results fmf.md
  5. ^ "First round results". fmf.md.
  6. ^ "Second round results". fmf.md.
  7. ^ "Draw". fmf.md.
  8. ^ "Round of 16 results". fmf.md.
  9. ^ "Zimbru accede în semifinale". fmf.md.
  10. ^ "Hînceștenii reușesc eventul". fmf.md.

External links